Altesti fájdalom

Altesti fájdalom – ahol nem használ az öndiagnózis

Bár az internet időszakában sokan fordulnak a kereső programokhoz diagnózisért, ez a legtöbb esetben zsákutcának bizonyul. Különösen a férfi, altesti fájdalmak esetében, melyeket tucatnyi betegség okozhat.

Az urológiai szakrendeléseken a férfiak esetében a leggyakoribb panasz a szűnni nem akaró, vagy éppen állandóan visszatérő altesti fájdalom. Hogy ennyire gyakran fordul elő férfiak esetében ez a tünetegyüttes, arra igen egyszerű a magyarázat: számtalan megbetegedés válthatja ki ezt a kellemetlen érzést. Mivel az egyező tünetek ellenére igen sokféle betegség lehet a háttérben, ebben az esetben (sem) érdemes az internetes öndiagnózissal próbálkozni! Bár lehetséges, hogy csak egy enyhébb betegségről van szó, ugyanakkora eséllyel lehet olyan kór is, melynek gyógyításánál az idő kiemelten fontos tényező.

Mik a tünetek?

  • Fájdalom a medence tájékán
  • Fájdalom a gát, ágyék, herék környékén
  • Kisugárzó fájdalom a combok belső felén
  • A fájdalom lehet enyhébb vagy görcsös
  • A tünetek lehetnek folyamatosak vagy ciklikusan visszatérőek

Mi okozhatja?

Bár a gerinc vagy csípőízület megbetegedésé és akár a porckorongsérv is okozhat altesti fájdalmakat, az urológus szakterülete a férfi párzó- és alhasi szervek. Az ilyen tünetek eredete egyébként is leggyakrabban a férfi szervek megbetegedésére vezethető vissza. Ilyenek például:

Jóindulatú prosztatamegnagyobbodás
A prosztata vagy dülmirigy a nemi érés folyamán kezd intenzív növekedésbe (mivel a spermiumképzésben vesz részt) és ez a folyamat idős korban is folytatódik. Egy bizonyos méret elérése után a prosztata elnyomhatja a húgycsövet, ami – ritkábban – a fentebb említett tünetekhez vezet. A prosztata jóindulatú megnagyobbodása negyven éves korban már minden ötödik férfit érint, míg időskorban szinte mindannyiukat.

Prosztatagyulladás
Ez tulajdonképpen a prosztata gyulladásos megbetegedése, amelynek két típusát különböztetjük meg: akut (hirtelen fellépő, tünetei intenzívebbek) és krónikus. Ez utóbbi tünetei hosszú időn keresztül fennállnak és intenzitásuk váltakozik a tünetmentes, valamint a komoly problémákat okozó időszakok között. Ritkán, de előfordulhat tünetmentes prosztatagyulladás is, amelynél a páciens teljesen tünetmentes, és a probléma megléte csak egy termékenységi vizsgálat során derül ki.

Hólyag- és prosztatarák
A férfiak daganatos megbetegedései között jelentős helyet foglal el a két említett kórkép. A prosztata- a legyakoribb, míg a hólyagrák a fiatalabb férfiak esetében a negyedik, az idősebbeknél a második a rákos esetek számát tekintve. Ez a két daganatos megbetegedés okozhat altesti fájdalmakat, de ebben a stádiumban már gyakran kapcsolódnak hozzá a tumorokra jellemző általános tünetek (fáradékonyság, vérszegénység, stb.).

Kismedencei Fájdalom Szindróma
A férfi nemiszervek és azok környékén jelentkező fájdalom esetében általában két betegséget említenek az orvosok, egyrészt a prosztatagyulladást, másrészt a kismedencei fájdalom szindrómát. Gyakran előfordul azonban, hogy a prosztatagyulladással diagnosztizált betegről csak később derül ki, hogy mégis kismedencei fájdalom szindrómája van, mivel a prosztatakezelés hosszabb időn át sem vezet eredményhez. Annak ellenére azonban, hogy a két probléma tünetei szinte teljesen megegyeznek, az okok nem is lehetnének különbözőbbek. A prosztatagyulladás esetében ugyanis a baj okozója általában megállapítható a váladékban vagy spermában található gyulladási markerek segítségével, ugyanakkor a szindróma gyakorlatilag csak akkor állapítható meg, ha minden egyéb lehetőséget kizártak. Ez utóbbi kórképnél ugyanis a kismedencei idegek központjai betegednek meg. Ilyenkor az ultrahang vizsgálat sem szokott eredményre vezetni, a kismedencei fájdalom szindróma csak MRI illetve a bio-feedback neurológiai vizsgálattal azonosítható

< Vissza a főoldalra